Argan & Goats with Gold - ekologiczne olejki oraz kosmetyki - Akademia Zdrowia Bydgoszcz

Argan & Goats with Gold – ekologiczne olejki oraz kosmetyki

8 sierpnia, 2015

Olej arganowy otrzymuje się z owoców drzewa arganiowego. Nigdzie, poza Marokiem, nie udało się wyhodować drzewa arganiowego tak, by owocowało. Jest endemitem występującym w Maroku, rośnie w południowo-zachodniej części kraju, w regionie Souss, między Agadirem, Marrakeszem i Essaouirem oraz w pobliżu Oujda, na terenach obejmujących 700-800 tys. ha.

Drzewo arganowe jest idealnie przystosowane do surowego klimatu, suchego i ubogiego w sole mineralne podłoża. Korzenie arganii wrastają głęboko ( nawet do 30 m!) w poszukiwaniu wody gruntowej, tym samym pomagają rozpulchnić ziemię i zapobiegają erozji, stanowiąc naturalną barierę przeciwko pustynnieniu terenów. Cierniste drzewo dorasta do 10 m wysokości, jego korona ma średnicę do 14 m. Argania żyje i owocuje średnio 150-200 lat, spotykane są okazy około 400-letnie. Na pierwsze owoce trzeba czekać pół wieku. Pień arganii jest często poskręcany i sękaty, co pozwala kozom wspinać się na drzewa, zjadać liście i owoce. Te owoce są dla kóz wielkim przysmakiem a w Maroku często można spotkać ucztujące na arganiach kozy. Argania dostarcza też bardzo twardego drewna, stąd określenie drzewo żelazne.

Tłoczeniem oleju arganowego z orzechów, zgodnie z tradycją, zajmują się marokańskie kobiety. Jest to bardzo pracochłonne i skomplikowane zajęcie. Dla uzyskania 1 l oleju potrzeba 30 kg i 24 godzin pracy. Zbiory owoców w lipcu, sierpniu i we wrześniu są ciężkie, ze względu na panujące w tym okresie upały. Wielka ilość owoców spada na ziemię w momencie dojrzałości. Ziarna pochodzące z owocu arganowego są zbierane, suszone, następnie opiekane na wolnym ogniu, by w kamiennym młynie ręcznie rozbić ich twardą skorupę. Mus powstający po rozbiciu skorupy jest przy pomocy letniej wody mieszany na pastę, z której zostanie wyciśnięty olej.

Uważa się, że olej arganowy posiada:
– silne właściwości przeciwzmarszczkowe, wygładzające, ujędrniające i napinające skórę.

W naszym salonie znajdzie linie Argan & Goats, która posiada ceryfikat poświadczający, że kosmetyki są ekologiczne.
Zadzwońcie do nas i dowiedzcie się więcej o cenie oraz rabatach na kosmetyki:

Akademia Zdrowia – Bydgoszcz – Masaż – Gabinet kosmetyczny – Dieta Cambridge
85-212 Bydgoszcz, ul. Dolina 23
tel. 602-496-982, 52 342-88-82
e-mail: wieslawadereszynska@op.pl